Tražimo ostavke Malog, Stefanovića, Rebića…

Beograd – Sve drugo osim ostavki i procesuiranja organizatora i počinilaca za akciju u Savamali jeste jeftin pokušaj da se skrene pažnja sa njihove odgovornosti, kaže za Danas Marko Aksentijević iz Inicijative „Ne davimo Beograd“ komentarišući izjave SNS i SPS da su protesti Inicijative politički, osmišljeni od strane opozicionih političara, te da predstavljaju „cirkus i licemerje“.

– Naravno da je protest politički, građani su ustali u odbranu osnovnih načela života u zajednici, a to je da onaj ko ima monopol sile ne sme da ga zloupotrebljava. S druge strane, protest nije stranački, mada bi tvorci tih saopštenja to najviše voleli jer je to žanr koji razumeju. Njihov kategorijalni aparat i dalje ne shvata kako im se desilo 20.000 ljudi na ulicama Beograda koji sa skromnom do nikakvom organizacionom infrastrukturom uspevaju da izvrše pritisak na vlast da saopšti istinu. Na nama je sada da istrajemo i da ne dopustimo da odgovorni prođu nekažnjeno. A oni nek pišu saopštenja…

Kako se spekuliše, vlast će pokušati da rušenje u Savamali opravda podatkom da su ti objekti izgrađeni na zemljištu koje je nacionalizovano, odnosno koje je bilo u restituciji, ali su ga naslednici bivših vlasnika ustupili državi. Takav postupak vlasti, smatra Aksentijević, bio bi još jedna besmislica u nizu pokušaja da se opravda neopravdivo.

– Isprva ničeg nije bilo i niko nije zvao policiju, onda nisu znali ko je organizovao, a policija nije izašla zbog nekakvih varnica, da bi nam vlast na kraju saopštila kako su ipak oni to organizovali ali „iz najboljih namera“. I status objekata se menjao od nelegalnih preko stečenih kriminalom, pa sada do toga da su zapravo državni. Sve to je potpuno irelevantno. Sve i da su sami vlasnici objekata navukli fantomke i usred noći krenuli da ruše zgrade i vezuju ljude, to je kriminal. Sve i da se sve to odigralo na privatnom placu Siniše Malog, policija nije smela da se ogluši o pozive građana u pomoć, ističe Aksentijević napominjući da je ovom akcijom država grubo prekršila slobode i prava građana i da „nikakvi imovinsko-pravni odnosi ne menjaju karakter tog zločina“.

– Pričati o bilo čemu drugom do o odgovornosti onih koji su to osmislili, organizovali, sproveli i ignorisali jeste smejati se pravdi u lice, zaključuje naš sagovornik iz Inicijative „Ne davimo Beograd“, koja pomno prati kako se ceo slučaj razvija i planira sledeće korake. Kako dodaje, Inicijativa ostaje pri zahtevima da oni koji su moralno, komandno i krivično odgovorni podnesu ostavke i budu adekvatno procesuirani.

– Podsetiću, pre svega mislimo na: Sinišu Malog, gradonačelnika Beograda, Nikolu Nikodijevića, predsednika Skupštine grada Beograda, Nebojšu Stefanovića, ministra unutrašnjih poslova Srbije, Vladimira Rebića, v.d. direktora policije Srbije i Nikolu Ristića, načelnika Komunalne policije Beograda, navodi Aksentijević.

– (Danas)