Jedan detalj s fronta pokazuje koliko velik problem imaju Rusi
UKRAJINSKI dron ovog je tjedna, ili nešto ranije, raznio ruski tenk na frontu u regiji Herson, na jugu Ukrajine.
To samo po sebi nije ništa posebno. Ukrajinske snage uništile su tisuće ruskih tenkova od početka invazije. Za stotine slučajeva odgovorni su dronovi. Ono što jest posebno u ovom konkretnom napadu je vrsta drona, ali i vrsta tenka. Radilo se o FPV dronu teškom jedan kilogram, koji je raznio tenk T-55 iz pedesetih godina prošlog stoljeća, piše Forbes.
Zašto je to zanimljivo? Zato što tim tenkovima u Hersonu uglavnom upravlja 810. brigada ruskih marinaca, a ta brigada inače tenkove T-55 šalje u borbu kao neku primitivnu verziju mobilnih haubica: svoje 100-milimetarske cijevi podižu visoko u zrak i ispaljuju granate na mete udaljene do 16 kilometara.
Tenk T-55 u tome nije dobar. Ne može vidjeti onoliko daleko koliki je maksimalni domet cijevi. Njegova krhka cijev, za razliku od artiljerije, ne može dugo izdržati pod pritiskom ispaljivanja velikog broja granata velikom brzinom.
No 2023. godine, sedam desetljeća nakon što se ovaj tenk sa svojih 40 tona pridružio sovjetskoj vojsci, on je u tome još gori. Ti tenkovi nedavno su izvučeni iz skladišta u nadi da će barem djelomično nadoknaditi ogromne ruske gubitke vozila.
Ti tenkovi nemaju snage, a još gore je to što je njihov oklop na najdebljem dijelu debeo samo 200 milimetara, a na najtanjem podsjeća na karton. Tenk T-55 nije ranjiv samo na protutenkovsko oružje nego i na oružje pješaka, ali i na najmanje ukrajinske dronove.
Upravo to je razlog zbog kojeg T-55, koji su nedavno napali Ukrajinci u Hersonu, vjerojatno nije preživio udar. Ciljajući ispod oklopa koji su Rusi brzinski zavarili za vrh tenka, FPV dron je navodno udario u slabu točku između trupa i kupole.
Drugi dron je „promatrao“ kako tenk nestaje u plamenu.
Tenk i njegova posada navodno su napadali uski mostobran ukrajinskih marinaca na lijevoj strani rijeke Dnjepar u Hersonu. To možemo pretpostaviti zbog toga što FPV dron ima domet od tek nekoliko kilometara. Da je 810. brigada koristila svoje primjerke T-55 kao haubice, vjerojatno ih ne bi dovezla u domet FPV dronova.
Koliko tenkova imaju Rusi?
Činjenica da Rusi riskiraju svoje najstarije i najslabije tenkove u direktnim napadima na ukrajinske pozicije još je jedan podatak koji u obzir uzimaju analitičari u naporima da shvate koliko točno funkcionalnih tenkova Kremlj ima na raspolaganju nakon što ih je najmanje 2600 izgubio u Ukrajini.
Uoči početka invazije na Ukrajinu čitava ruska vojska imala je manje od 3000 aktivnih tenkova. Prema najboljim procjenama, ruska industrija je proizvela – ili izvukla iz skladišta – 500 tenkova 2022. i još 1500 2023. godine.
Brzina proizvodnje i izvlačenja tenkova iz skladišta vjerojatno nije dovoljna kako bi se nadomjestili svi gubici koje Rusija trpi u Ukrajini – pogotovo zato što su ti gubici još porasli posljednjih tjedana.
Rusi očajnički trebaju funkcionalne tenkove koji mogu pomoći njihovim jedinicama u napadima i zbog toga tenkove T-55 koriste onako kako ih nikad ne bi koristili prije samo nekoliko mjeseci – kao prave tenkove.