Otkazani protesti „protiv američkog imperijalizma“

Severna Koreja otkazala je proteste „protiv američkog imperijalizma“, u okviru poboljšanja odnosa sa svojim dugogodišnjim neprijateljem, dok dve zemlje pregovaraju o sudbini severnokorejskog programa nuklearnog naoružanja.

    
Foto: EPA-KCNA

Protesti, koji uglavnom označavaju početak događaja kojima se tokom mesec dana obeležava pomen na Korejski rat 1950-1953. i osuđuju Sjedinjene Države, održavani su godinama unazad, a prošle godine privukli su 100.000 ljudi u glavni grad Pjongjang.

Prema agenciji AP, koja je prva javila da protesti neće biti održani, severnokorejski zvaničnici nisu obrazložili otkazivanje. Tokom ovog događaja su obično isticani slogani i plakati kojima se napadaju SAD, učesnici su podizali pesnice prkoseći, a pravljene su čak i komemorativne poštanske marke na kojima je prikazano uništenje Amerike. Prošle godine, jedan zvaničnik je tokom protesta izjavio da svi članovi vladajuće Radničke partije i stanovnici Pjongjanga „vatreno žele da u potpunosti uklone američke imperijaliste, zaklete neprijatelje, sa planete“.

Mintaro Oba, bivši američki diplomata čija je specijalnost bila politika Severne Koreje, rekao je da je otkazivanje ovih protesta veoma značajno. „To nam govori da Severna Koreja ima, bar za sada, dovoljno poverenja u promenu odnosa sa SAD da želi da stvori pozitivniju atmosferu u zemlji i da pošalje konstruktivne signale u inostranstvo. Njihov konačni cilj je da ili naprave napredak u odnosima sa SAD pod svojim uslovima, ili da se osiguraju da najveći deo krivice padne na Vašington ako ponovo dođe do porasta napetosti“, rekao je Mintaro Oba.

Do odluke o otkazivanju protesta je došlo pošto se severnokorejski lider Kim Džong Un 12. juna u Singapuru sastao sa američkim predsednikom Donaldom Trampom. Posle tog „istorijskog samita“ SAD su obećale da će obustaviti vojne vežbe sa Južnom Korejom, što je i učinjeno. Ali, dok obe strane rade na tome da se obistini Kimovo nejasno i nedovoljno detaljno obećanje da će „potpuno denuklearizovati Korejsko poluostrvo“, jedan od vrhunskih američkih diplomata je odbio da postavi vremenski rok za to, što je u protivrečnosti sa izjavom visokog zvaničnika odbrane koji je rekao da će Vašington uskoro Severnoj Koreji postaviti rok sa „konkretnim zahtevima“.

Američki državni sekretar Majk Pompeo rekao je da želi da vidi „kontinuirani napredak“ ka denuklearizaciji i da će administracija „redovno procenjivati“ ozbiljnost namere Pjongjanga da obustavi program nuklearnog naoružanja. „Neću postaviti vremenski rok za to, bilo da je u pitanju dva meseca ili šest meseci, jer smo posvećeni napretku ka tome da ostvarimo ono što su dva lidera postavila kao zadatak“, rekao je Pompeo za Si-En-En, aludirajući na sastanak Trampa i Kima. (DANAS)