NARODNA MEDICINA BUJANOVCA www.herbal-elixir.net
MEDIJSKI MRAK
IFJ i EFJ osuđuju pritiske na medije u Srbiji
Međunarodna federacija novinara (IFJ) i Evropska federacija novinara (EFJ) solidarišu se sa novinama Vranjskim, osuđuju političke i ekonomske pritiske na medije i daju punu podršku svojim članicama u Srbiji koje se bore za novinarske i medijske slobode.
24. septembar 2017. 12:45
Foto: FreeImages / Keith Syvinski
– Vlada Srbije bi trebalo da jasno kaže da dosledno sprovodi zakone i da svi mediji i novinari imaju jednak tretman. Pozivamo srpske zvaničnike da javno osuđuju pretnje za slobodu medija i napade na novinare – rekao je predsednik EFJ Mogens Bliher Bjeregard povodom odluke vlasnika i urednika nedeljnika Vranjske Vukašina Obradovića da zbog političkih i ekonomskih pritisaka ugasi taj medij posle 23 godine postojanja.
– Kontinuirani napadi na novine Vranjske predstavljaju skandal za demokratiju u Srbiji. Ne možemo da tolerišemo to što je ugledni nedeljnik pod stalnim nadzorom i zastrašivanjem samo zbog toga što obavlja svoj zadatak informisanja građana. Tražimo od Vlade Srbije da učini sve što je u njenoj nadležnosti da bude garant slobodnog i nezavisnog novinarstva u zemlji – izjavio je predsednik IFJ Filip Lerut.
Evropska i Međunarodna federacija novinara u zajedničkom saopštenju izražavaju solidarnost sa osnivačem Vranjskih Vukašinom Obradovićem i podsećaju da su on i njegove kolege u redakciji višestruko nagrađivani za svoj novinarski istraživački rad. U saopštenju se ukazuje i da je 2009. OEBS proglasio Obradovića za medijsku ličnost godine, te da je bio predsednik NUNS-a od sredine 2010. do februara 2017.
Najveće međunarodne novinarske asocijacije podsećaju da je “nedeljnik Vranjske prestao da izlazi zbog administrativnog uznemiravanja”. Navode i da je osnivač i glavni urednik Vranjskih javno saopštio da su novine bile izložene intenzivnim političkim i ekonomskim pritiscima, uključujući i inspekcije koje su, navodno, bile usmerene na kompromitovanje finansijskog poslovanja tog medija.
EFJ i IFJ navode da ih je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) obavestilo da su Vranjske novine od svog osnivanja 1994. godine kontinuirano podvrgnute političkim i ekonomskim pritiscima, jer je taj nedeljnik poznat po otkrivanju zloupotreba javnih funkcija, kao što su korupcija i organizovani kriminal. Obradović, njegova porodica i njegove kolege doživeli su više neistraženih slučajeva uznemiravanja i progona, kao što su direktne pretnje, oštećenja automobila i pljačke redakcije, inspekcije i kontrole koje ekonomski guše novine.
U saopštenju se podseća i na otvoreno pismo Obradovića od 21. septembra u kojem on postavlja više pitanja poreskoj upravi o razlozima kontrole Vranjskih i ukazuje da novine od svog osnivanja posluju transparentno i u skladu sa zakonom. U svom poslovanju Vranjske nisu imale značajnije oscilacije, redovno izmiruju sve poreske obaveze, i nikada nisu menjale ni ime ni izdavača. U ranijim slučajevima kontrole državnih organa, Vranjske su uvek poštovale njihove odluke i postupale po donetim rešenjima.
EFJ i IFJ ukazuju da novinarska i medijska udruženja u Srbiji ocenjuju da je srpska vlada ušla u novu brutalnu fazu zastrašivanja novinara i medija, sa ciljem da potpuno onemogući njihovu ulogu čuvara i utišaju svako nezavisno kritičko mišljenje.
“Tražimo od građana i nevladinih organizacija da preuzmu aktivnu ulogu u borbi za zaštitu slobode medija i izražavanja, s obzirom da to svakako nije samo pitanje profesionalaca u medijima, već preduslov svakog demokratskog procesa. Takođe, tražimo od međunarodnih organizacija da zaustave ignorisanje ozbiljnih problema sa kojima se suočavaju novinari i mediji u Srbiji i da se aktivno uključe u zaštitu demokratskih vrednosti koje su sami promovisali “, naglašava se u zajedničkom sopštenju EFJ i IFJ.
povezane vesti
komentari (3)
24. septembar 2017.
24. septembar 2017.
PREGLEDVESTI.COM PRIDRUŽUJE SE GRUPI PRITIV MEDIJSKOG MRAKA
List Danas potpisnik među 27 medija, medijskih i nevladinih organizacija
Formirana grupa protiv medijskog mraka
Dvadeset sedam medija, medijskih i nevladinih organizacija formiralo je 22.septembra grupu protiv medijskog mraka, kako bi zajedničkim aktivnostima krenuli u borbu za slobodu medija u Srbiji.
Beograd 24. septembar 2017. 14:43
Foto: Stanislav Milojković
Na spisku onih koji su se priključili su: Asocijacija nezavisnih elektronskih medija – ANEM, Asocijacija medija, Asocijacija online medija, Beogradski centar za ljudska prava, Balkanska istraživačka novinarska mreža – BIRN, Biro za društvena istraživanja, Centar za istraživačko novinarstvo Srbije – CINS, Centar za praktičnu politiku, CRTA, dnevni list Danas, Fondacija Slavko Ćuruvija, Građanske inicijative, Helsinški odbor za ljudska prava, Južne vesti, Komitet prava za ljudska prava – YUCOM, KRIK – Mreža za istraživanje kriminala i korupcije, Kuća ljudskih prava, Lokal Pres – Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija, Media i reform centar Niš, nedeljnik Kikindske, nedeljnik Novi magazin, nedeljnik Vreme, Nezavisno društvo novinara Vojvodine – NDNV, Nezavisno udruženje novinara Srbije – NUNS, Peščanik, Transparentnost Srbija i portal Cenzolovka.
Kako se navodi u zajedničkom saopštenju, grupa je okupljena u znak podrške Vranjskim, jednom od najznačajnijih lokalnih medija u zemlji, koji je prošle nedelje ugašen zbog neizdrživih političkih i ekonomskih pritisaka.
„Gašenje ovih novina i štrajk glađu vlasnika i glavnog i odgovornog urednika Vranjskih Vukašina Obradovića jesu simboli situacije u kojoj se nalazi ogromna većina drugih nezavisnih medija u Srbiji, kao i sloboda medija u celini. Grupa je formirana u nedelji u kojoj su kulminirali napadi na slobodu medija i integritet i egzistenciju nezavisnih novinara. U samo jednom danu ugašene su Vranjske, dogodili su se napadi na istraživačkog novinara KRIK od strane partije na vlasti, a novinarke su ponovo bile meta napada na naslovnoj strani lista Informer. Ova grupa predstavlja i odgovor građana Srbije na konstantno urušavanje slobode medija i izražavanja, na nacionalnom i lokalnom nivou“, ističu u sopštenju.
Grupa je otvorena za uključivanje svih zainteresovanih medija, organizacija i pojedinaca. Grupa će organizovati zajedničke akcije u borbi za Vranjske i slobodu medija i izražavanja, a informisaće i domaću i međunarodnu javnost o kršenju slobode medija u Srbiji. Grupa će blagovremeno obaveštavati javnost o planovima, daljim koracima i načinima delovanja. Pozivaju sve medije i organizacije da u četvrtak, 28. septembra, zajedničkom akcijom ukažu na postojanje medijskog mraka u Srbiji.
Svi mediji, portali, veb strane organizacija, društvene mreže građana i građanki koji se pridružuju ciljevima ove inicijativne grupe će u podne zamračiti ekrane ili tokom tog dana obeležiti svoja štampana izdanja crnim znakom koji simbolizira medijski mrak sa kojim se već godinama suočavamo u Srbiji.
Grupa će distribuirati uputstva za ovu koordiniranu akciju kroz svoje kanale, a svako ko želi da se priključi može da pošalje mail na stojimuzvranjske@gmail.com.
UNS: Zašto nismo u grupi “protiv medijskog mraka”
Grupa nevladinih organizacija i medija koja je izdala saopštenje “Za slobodu medija” i protiv “medijskog mraka” odbila je predlog Udruženja novinara Srbije da se tim saopštenjem podrže svi lokalni mediji koji su pod pritiskom i osudi svako nasilje nad novinarima, uključujući ono koje je prošlog vikenda izvedeno nad novinarima Televizije Pink i RТS, saopštio je danas UNS.