Vlada Srbije uplatila je 105 miliona dolara Kinezima kao avans za izgradnju nove termoelektrane „Kostolac B3“
VLADA Srbije uplatila je 105 miliona dolara Kinezima kao avans za izgradnju nove termoelektrane „Kostolac B3“. Ovo je bio uslov da radovi na prvoj elektrani u Srbiji koja će biti izgrađena posle 30 godine, konačno počnu krajem ove godine.
Ceo projekat vredi ukupno 712 miliona dolara, a ostatak od 608 miliona dolara će kreditirati kineska kompanija CMEC.
– Posle 30 i više godina, imaćemo prvi izgrađen energetski objekat u roku – rekao je juče premijer Srbije Aleksandar Vučić. – Uplatili smo Kinezima 105 miliona dolara za Kostolac.
Novi blok u termoelektranama i kopovima „Kostolac“ imaće 350 megavata. Kredit će biti iskorišćen i za proširenje proizvodnih kapaciteta kopa „Drmno“ sa devet na 12 miliona tona uglja godišnje. Zajam ima rok otplate od 20 godina, sa grejs periodom od sedam i fiksnom godišnjom kamatom od 2,5 odsto. Rok za završetak izgradnje termoelektrane je pet godina, a kako je grejs period dve godine duži, ideja je da objekat delom i sam sebe isplaćuje ukoliko na vreme krene da proizvodi električnu energiju.
Vučić je dodao da je na jučerašnji dan, budžet bio u suficitu, a da je ukupan deficit od početka godine oko 23 milijarde dinara.
– Ako se takav trend nastavi, do kraja juna deficit za prvih šest meseci biti oko 27 do 28 milijardi dinara – dodao je Vučić. – Takav rezultat u budžetu ostaviće širok fiskalni prostor za razmišljanja o povećanju primanja u javnom sektoru i penzija.
SARADNjA NA SVIM NIVOIMA
ODNOSI Srbije i Kine su u uzlaznoj putanji i nikada nisu bili bolji, jer je unapređena saradnja na svim nivoima, od trgovinske razmene, preko političkih i ekonomskih pitanja, istakao je premijer Srbije Aleksandar Vučić u razgovoru sa zamenikom premijera Kine Džangom Gaolijem. On je posebno naglasio važnost izgradnje brze pruge Beograd – Budimpešta, najvećeg projekta u kom učestvuju obe zemlje. Džang je istakao da će kineska vlada dati podršku svojim kompanijama, gradovima i provincijama, da u što većem broju učestvuju u privatizaciji srpskih preduzeća, a istakao je i da su srpske kompanije, koje su spremne da rade u Kini, takođe dobrodošle. (Novosti)